115 dětí a 111 rodičů ze 72 rodin na Mostecku podpořili Dobří andělé
Když rodinu zasáhne vážné onemocnění – ať už rodiče nebo dítěte – dopadne jeho tíha na každého z jejích členů. Dobří andělé dlouhodobě podporují rodiny s dětmi, ve kterých se objevila rakovina nebo jiné vážné onemocnění. Pravidelnými finančními příspěvky jim pomáhají překlenout těžké životní období.
„Kromě výdajů spojených s léčbou či rehabilitací pacienta se rodiny snaží z příspěvků zmírnit dopad vážného onemocnění také na sourozence,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl, jejímž prostřednictvím dárci – Dobří andělé – podporují tisíce rodin po celé České republice. „I když peníze nikdy nevynahradí čas rodiče věnovaný dítěti, nemusí se například vzdát oblíbeného kroužku nebo mohou vyrazit s kamarády v létě na tábor či školní výlet,“ dodává.
Pravidelnost pomoci
Za necelých 8 let fungování nadace podpořili Dobří andělé na Mostecku desítky dětí. Počet nových žádostí o pomoc ale stále roste. „Kromě rodin, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, podporujeme každý měsíc také rodiny s dětmi s nejrůznějšími vážnými onemocněními či kombinovanými postiženími. Pomoc je v těchto případech dlouhodobá, často v řádu let,“ doplňuje Šárka Procházková.
Každý dárce, který by chtěl rodiny podpořit, si může zvolit výši částky i frekvenci zasílání pomoci. Navíc má možnost si přečíst příběh konkrétní rodiny, které pomohl. „Stačí si na stránkách nadace Dobrý anděl vytvořit registraci a zaslat první příspěvek. Ve svém Andělském účtu pak každý dárce vidí informace o rodině,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Pro rodiče představuje podpora Dobrých andělů v takto těžké situaci pomoc nejen finanční, ale také psychickou – mají pocit, že na to nejsou sami, jsou klidnější a mohou se tak více věnovat tomu, co je důležité.“
Nina (7) z Hory u Svaté Kateřiny trpí vzácným onemocněním
Když bylo Nině 6 měsíců, lékaři jí po sérii vyšetření diagnostikovali vzácné genetické onemocnění, Miller-Diekerův syndrom, který je spojen s poruchou chromozomu 17 a s tím spojenou ztrátou několika sousedních genů. To s sebou nese narušení vývoje mozku, který nemá charakteristické kličky a je tvořen méně vrstvami. Vývoj dětí ustrne ve věku několika málo měsíců a zůstává na úrovni batolete jak po psychické, tak po fyzické stránce. Onemocnění je bohužel neléčitelné. Zdravotní stav Ninušky je komplikován také těžkou epilepsií, má zavedenou sondu pro příjem potravy (PEG) a je odkázána ve všech úkonech na pomoc maminky. „Od stanovení diagnózy se náš život od základů změnil, hodně jsme ztratili, ale ještě více získali, a to v podobě úcty ke všemu běžnému. Ninuška je i přes nepřízeň osudu velká bojovnice, je to malá holčička s vůlí silné ženy,“ říká paní Ivona a pokračuje: „děláme vše pro to, aby se zmíněným trápením vyhnula - rehabilitujeme, inhalujeme, máme pravidelný denní režim.“
Rodině se objevilo v souvislosti s onemocněním Niny mnoho nových nákladů, musí například hradit potřebné rehabilitace, dopravu do nemocnice či ozdravné pobyty na horách, které Nince velmi prospívají. Paní Ivona nemůže na návrat do zaměstnání ani pomyslet. S navýšením příjmu domácnosti jim pomáhají dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Dobrého anděla jsem znala z reklamní kampaně, ale neměla jsem odvahu o pomoc požádat, byť jsme ji potřebovali. Kamarádka udělala rozhodnutí za mě a zjistila u nadace všechny potřebné informace. Jsem jí za to velmi vděčná. Vyplnění žádosti bylo jednoduché a finanční pomoc okamžitá. A navíc pravidelná, každý měsíc. Pro nás je to neskutečná pomoc. Děkujeme všem Dobrým andělům,“ vzkazuje paní Ivona.