Začíná stavba chemického výzkumného centra

V chemickém areálu v Záluží na Mostecku začíná stavba výzkumného centra, které by mělo v příštích letech vést český petrochemický výzkum. Centrum UniCRE vyjde na necelých 800 milionů korun, z toho tři čtvrtiny dodají evropské a národní dotace. Základem výzkumného centra bude současný Výzkumný ústav anorganické chemie (VÚAnCh), který se přestěhuje z Ústí nad Labem. Jeho ředitel Milan Petrák zároveň kritizoval ostatní příjemce dotací na výzkum, kteří prý investují bezhlavě.

Centrum se má orientovat hlavně na praktický výzkum, tedy hledání lepších asfaltů nebo využívání odpadů z rafinérské výroby, v evropském rozměru má dál vyvíjet transformaci biomasy nebo nové polymery. Infrastruktura by měla být funkční od června 2013, pokusná základna v roce 2014. Základem je panelový dům v areálu chemičky, který se kompletně vybourá a zavedou se do něj potřebné inženýrské sítě.

Nové centrum by mělo zaměstnávat 85 zaměstnanců, ve skutečnosti jich ale bude víc, protože v něm bude působit řada doktorandů na poloviční úvazek a jde jen o přepočet. Někteří budou nabíráni nově, většina z nich ale přechází z dosavadního ústeckého VÚAnCh. Jeho sídlo je už na prodej; rozlehlý dům z roku 1900 poblíž Spolchemie je k mání za 23 milionů korun. Menší část VÚAnCh má sice v Ústí zůstat, majitel pro ni ale hledá menší a vhodnější prostory jinde.
 
"Mysleli jsme, že v roce 2014 v Ústí poslední zhasne, ale tak jednoduché to není. V Ústí zůstane 20 až 25 lidí, kteří budou zaměření na obory, které se do tohoto areálu nevejdou," řekl Petrák. Jeho podřízení už se do okolí Mostu a Litvínova už pomalu začínají přesouvat. "V několika případech se sem už sami přestěhovali a sehnali si byt, těm se snažíme finančně vypomoci. Ale taky bychom rádi sehnali nějaké další dotace na malý kampus," dodal.
 
Dotační programy rozdělí na vědu a výzkum v Česku asi 685 milionů eur (asi 17,2 miliardy korun), Petrák pro jejich využití ale nemá lichotivá slova. "Třeba u Ostravy vznikne takových center pět a dozvídám se, že nástupní platy některých mladých inženýrů se pohybují až ke sto tisícům. To nemůže být finančně udržitelné a až dotace dojdou, bude problém," řekl Petrák a v nadsázce řekl, že v Ostravě bude každý druhý výzkumník, ale jen na rok. "S jedním šéfem takového centra jsem se nedávno setkal a ptal jsem se ho na rok 2015. No a on ani neví, co bude, prý bude na škole," dodal.
 
zdroj: ČTK