„Aby byl transport rýpadla bezproblémový, byla postupně upravována plošina kolem velkostroje, navážen zpevňující materiál a zarovnáván terén,“ uvedl Lubomír Donát, hlavní mechanik Severní energetické. „Slíbili jsme Severní energetické, že velkostroj, jehož jsme výrobcem, vyprostíme a že bude moci vlastními silami odjet na montážní místo, kde proběhne jeho oprava. Jsem rád, že díky tvrdé práci, šikovnosti a znalostem našich montérů dnes mohu konstatovat, že jsme úkol splnili,“ řekl Jiří Mašek, viceprezident strojírenství UNEX a.s.
„Na vyprošťovacích pracích byla nejsložitější hned úvodní část, kdy jsme museli zhruba dva týdny upravovat měkké podloží, aby se nám do něj nebořily podpěry. Jakmile si však podloží sedlo, šlo už vše víceméně tak, jak jsme to měli naplánováno,“ uvedl Oldřich Vojtek, specialista montáží UNEX a.s.
Velkostroj byl po vyjetí na plošinu stabilizován. Nyní bude provedeno posouzení technického stavu a zjištění rozsahu poškození, které bude podkladem k vyhlášení výběrového řízení na dodavatele opravy rýpadla. „Oprava probíhá na místě vyjetí, které bylo upraveno na montážní místo. Předpoklad jejího ukončení je srpen letošního roku,“ doplnil L. Donát, který zároveň podtrhl, že je velmi důležité, že při lednové kolizi stroje nedošlo k žádnému úrazu a dodržováním pravidel bezpečnosti práce se podařilo tento stav zachovat i při jeho zvedání.
„Za to a za práci na vyzvednutí rýpadla si všichni, kteří se na něm podíleli, zasluhují velké poděkování. Zejména se jedná o zaměstnance dodavatelské firmy UNEX a.s. ve spolupráci se zaměstnanci naší Hlavní báňské záchranné stanice a specialistovi Františku Lorenzovi, který byl pověřen koordinací činností při vyprošťování velkostroje,“ uvedl závodní lomu ČSA Pavel Kounovský.