Za prolomení limitů pojedou demonstrovat stovky horníků z Mostu

Na demonstraci za prolomení limitů těžby hnědého uhlí pojedou příští týden do Prahy stovky horníků z Mostecka. ČTK to řekl místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Horničtí odboráři ohlásili demonstraci na 29. leden před budovu ministerstva průmyslu a obchodu.

Velkou část demonstrantů budou tvořit horníci z lomu Československé armády (ČSA), který patří společnosti Severní energetická. "Překvapil mě obrovský zájem o demonstraci. Uzávěrku přihlášek máme v pondělí, už v tuto chvíli ale víme, že z lomu ČSA to budou stovky lidí," řekl ČTK Franta. Odbory organizují hromadnou dopravu do Prahy a zpět. Horníci požádali o uvolnění i svého zaměstnavatele, Severní energetickou. "Společnost Severní energetická této žádosti vyhověla s tím, že budou všem klientům zajištěny plynulé dodávky uhlí v plánované výši," řekla ČTK mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová.
 
Hornické odbory slouhodobě požadují úplné prolomení limitů. Argumentují mimo jiné udržením zaměstnanosti. S prolomením limitů naopak nesouhlasí například ekologické organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína, kterých by se případné rozšíření limitů bezprostředně dotklo.
 
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden seznámil odboráře s tím, že ministerstvo nyní chystá čtyři varianty toho, co s těžebními limity dál. První varianta počítá s úplným zachováním limitů, zavedených v roce 1991. Druhá varianta plánuje prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, patřící do skupiny ČEZ, třetí pak počítá s prolomením limitů na lomu Bílina a částečným prolomením na lomu ČSA. Čtvrtá varianta počítá s plným prolomením limitů včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic. Mládek minulý týden uvedl, že teď existují pouze dvě reálné varianty prolomení limitů. Buď budou upraveny jen na dole Bílina, nebo na Bílině a jen částečně na dole ČSA. Franta uvedl, že odboráři jsou však pro plné prolomení limitů, tedy variantu číslo čtyři. Za ní také chtějí na konci měsíce v Praze demonstrovat.
 
Podle Sáričkové Benešové Mládek v návrhu Surovinové politiky ČR navrhuje uzavření lomu ČSA. "Ukončení těžby na lomu ČSA, které ministr Mládek prosazuje, znamená zánik nebo útlum společnosti s okamžitými dopady na zaměstnanost. Je to konec dodávek levného, ekologického a na dovozu nezávislého tepla pro čtyři miliony obyvatel ČR, pro školy, nemocnice a průmyslové podniky," doplnila Sáričková Benešová.
 
Kvůli těžebním limitům přerušila vláda před Vánocemi i projednávání Státní energetické koncepce (SEK), která má určit směr, jakým se česká energetika vydá v nadcházejících desetiletích. Kabinet se k dokumentu vrátí zřejmě v březnu. Do té doby má Mládek předložit materiál, který se bude otázkou zachování či prolomení těžebních limitů zabývat. Mládek minulý týden sever Čech dvakrát navštívil. Setkal se mimo jiné se zástupci Severočeských dolů a ústeckým hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem (KSČM).
 
zdroj: ČTK