Třicítka nezaměstnaných se letos zapojila do zakázek v Mostě

Tři desítky dlouhodobě nezaměstnaných lidí na Mostecku se letos pracovně zapojily do veřejných zakázek za přibližně 238 milionů korun. V rámci projektu, který zkušebně běží od roku 2010, letos například upravili prostor před mosteckým nádražím, rekonstruovali zastávky MHD či opravili chodníky ve městě. Od roku 2010 se do projektu zapojilo 41 lidí dlouhodobě evidovaných na úřadu práce, řekl dnes ČTK vedoucí oddělení veřejných zakázek magistrátu František Jirásek.

Projekt měl podle Jiráska dva cíle - snížit míru nezaměstnanosti v Mostě a okolí a zapojit obyvatele sociálně vyloučených lokalit do rekonstrukcí a revitalizací. Mostecko patří dlouhodobě k regionům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. V listopadu tam míra nezaměstnanosti dosahovala 12,6 procenta a práci tam hledalo 9805 lidí.
 
Důležité podle Jiráska je, že 13 z dlouhodobě nezaměstnaných, tedy přibližně třetina z celkového počtu, bylo romské národnosti. "Velmi pozitivně to hodnotíme především z důvodu, že část prací byla prováděna na sídlišti v Chanově, kde žije nejvíce příslušníků romské menšiny," řekl Jirásek. Navíc podle něj šest z těchto lidí zůstalo u zaměstnavatele i po dokončení veřejné zakázky. "Dá se tedy říci, že šest nezaměstnaných Romů získalo díky tomuto projektu trvalou práci," uvedl.
 
Právě úklidem a běžnou údržbou na sídlišti Chanov projekt ve spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování před čtyřmi lety začal. Do rekonstrukce bytových domů a veřejných prostranství v Chanově, který je počítán mezi sociálně vyloučené lokality, za přibližně 50 milionů korun se v dalších letech zapojilo osm dlouhodobě nezaměstnaných.
 
Uchazeči o veřejnou zakázku už nemusí lidi získané prostřednictvím úřadu práce zaměstnat pouze na trvalý pracovní poměr, ale také například na dohodu o provedení práce. "Tím vyšlo město jako zadavatel vstříc především středním a menším podnikatelům," řekl Jirásek.
 
zdroj: ČTK