Soud rozhodl - vyhazov primáře za novinový rozhovor neplatí
Ústecká Krajská zdravotní pochybila, když před rokem propustila primáře mostecké chirurgie Sášu Štemberu kvůli novinovému rozhovoru o stávce lékařů, rozhodl dnes okresní soud. Krajská zdravotní uvedla, že se proti rozsudku odvolá. Několik Štemberových kolegů hovoří o tom, že výpověď mohla být spíše odvetou za to, že lékař vypovídal na policii v kauze předražených nákupů přístrojů.
Krajská zdravotní tvrdila, že rozhovor o stávce poškozoval její dobré jméno, podle soudu ale na něj měl primář právo dané ústavou.
Dvaašedesátiletý lékař se ocitl bez práce loni v únoru, tedy v době, kdy vrcholila kampaň lékařských odborů za vyšší platy. Den před tím zvedl telefon redaktorovi severočeské MfD. Nejdřív ho odkázal na tiskového mluvčího firmy, ale nechal se nakonec přesvědčit k rozhovoru, když se novinář začal ptát jako potenciální pacient. "Operovat budeme už jen do 20. února. A to nejen objednané pacienty, nemůžeme zajistit ani akutní péči," řekl Štembera. Vedení nemocnic ho okamžitě propustilo.
"Obsah toho rozhovoru je z pozice uznávaného primáře sice politicky nekorektní, ale Krajská zdravotní to mohla řešit jinak než výpovědí," řekl soudce Jiří Zelenka. Obsah rozhovoru podle rozsudku porušoval směrnice firmy o vnější komunikaci, ty ale nemohou omezit ústavou daná práva. "Tato práva může omezit jen zákon, ne interní směrnice," dodal soudce. Podle něj byl namístě maximálně interní trest, nikoli výpověď.
Krajská zdravotní argumentovala především interní směrnicí, která v roce 2008 zaměstnancům zakázala vyjadřovat se do médií o jejich práci. U ní navíc panovaly pochybnosti, zda Štembera dostal potřebné školení. Firma tvrdila, že ano, na prezenční listině ale jeho jméno nenašla. Zástupci firmy dnes u soudu ani nebyli, ale dál trvají na tom, že výroky byly nepřípustné. "Jakmile verdikt obdržíme, odvoláme se proti němu," uvedl mluvčí firmy Jiří Vondra.
Další mostečtí lékaři se v minulosti vyjádřili v tom smyslu, že nezvykle tvrdý postup vedení souvisí spíš s tím, že Štembera jako jeden z mála otevřeně vypovídal na policii v kauze předražených přístrojů, kvůli nimž společnosti hrozí ztráta dotací až 417 milionů korun. Navíc v minulosti kritizoval další nehospodárnosti nemocničního kolosu, který má 6500 zaměstnanců.
Dvaašedesátiletý Štembera se teď chce vrátit na své místo. "Pokud se neodvolají, budu samozřejmě vyžadovat svůj návrat," řekl novinářům a připustil, že se zřejmě bude domáhat i roční mzdy. Kvůli vyhazovu za hrubé porušení kázně nemohl pobírat ani podporu v nezaměstnanosti. Zároveň se ale obává, že tvrdý postup nemocnic už dostatečně zastrašil ostatní. "Lidsky jsem možná zvítězil, ale skončila tím moje kariéra, přišel jsem o rok života. Takže tohle si může dovolit asi jen člověk v takové pozici, ne. Pořád je to precedens, koukejte, jak jsme s tím Štemberou zatočili," dodal.
zdroj: ČTK