"Udělali jsme další projekt. Jeho výsledky ukázaly, že ještě před dokončením napouštění se musí zpevnit břehy dalším nasypáním hlíny. Nemůžeme ji sypat do vody," vysvětlila Kružíková.
Původně mělo být jezero v místě zbouraného starého Mostu napuštěné už na nadcházející letní sezonu. Kvůli zpevňování břehů se ale jeho oficiální otevření posouvá o rok. Město Most upravuje okolí vznikající vodní plochy, už k němu od města vede naučná stezka s tématem rekultivace dolu. Úpravy okolí by měly stát asi 260 milionů korun. Peníze půjdou z 15 miliard korun, které dává stát na likvidaci starých ekologických škod. Pozemky by postupně mělo převzít město.
S oblastí se počítá hlavně na rekreační účely, ale své místo bude mít i obytná zástavba. První menší stavby by podle náměstkyně mosteckého primátora Hany Jeníčkové (Severočeši.cz) mohly vyrůst zhruba za deset let.
Zastupitelstvo schválilo zatopení bývalého dolu v roce 1995. Jezero Most s rozlohou 311 hektarů pojme 70 milionů krychlových metrů vody, hluboké bude až 70 metrů. Plány na rekultivaci hnědouhelných lomů, které se mají po vyčerpání zásob uhlí zatopit, počítají v Ústeckém kraji po roce 2035 se šesti novými velkými jezery o rozloze zhruba 3859 hektarů. Vloni Palivový kombinát dokončil napouštění prvního lomu Milada u Chabařovic na Ústecku. Koupat se tam ještě letos nesmí.
zdroj: ČTK