Z pohledu krajské hygienické stanice, která se nyní chystá na poslední kontrolní odběry vod v přírodních koupalištích a nádržích, byla letošní sezona průměrná. "Nezaznamenali jsme nikde extrémní znečištění a výskyt sinic byl podobný jako v předchozích letech," řekla ČTK Jitka Lokvencová z Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.
Nyní se sinice objevují ve Varvažově na Ústecku, zhoršená průhlednost je na Kamencovém jezeře na Chomutovsku. Pokud někdo bude chtít poslední dny prázdnin trávit u jezera Chmelař na Litoměřicku, bude se muset připravit na fytoplankton. Z hlediska hygieniků je nejhorší situace na Nechranické přehradě na Chomutovsku, kde doporučují se po koupání kvůli výskytu sinic osprchovat. "Vzhledem k počasí provedeme poslední odběr. Třeba v Chabařovicích na Ústecku už provoz na koupališti ukončili," doplnila Lokvencová.
K podobnému kroku jako v Chabařovicích k dnešnímu dni dospěli v Žatci, kde je zrekonstruovaný areál. "Chceme zabránit prohloubení ztrát, které letos máme. Byla to nejhorší sezona za poslední roky," řekl jednatel Technické správy města Žatec Andrej Grežo. "Loni přišlo 20.000 lidí, letos 1400," doplnil. Podle něj posledních deset dní už nechodí vůbec nikdo. "Údržba něco stojí a předpověď počasí není slibná, proto dnes končíme," uvedl Grežo.
Jako velmi špatnou hodnotí sezonu i v Litoměřicích. "Prakticky skončila 10. srpna, od té doby chodí jen pár lidí. Kapacitu máme 3000 osob, dnes je jich tu patnáct," řekl vedoucí koupaliště Litoměřice Ladislav Beneš. Nejvyšší návštěvnost byla v parných červencových dnech, ani tehdy však kapacita nebyla zcela využita. "Prakticky každý den pršelo, takže budeme počítat ztráty," doplnil. Podobná situace panuje i v dalších městech, která budou muset letos místo peněz na údržbu po zimě vložit finance do sanování ztrát koupališť.
Trochu lépe než jinde díky termální vodě je na tom koupaliště v Brné v Ústí nad Labem. "Prázdniny ve srovnání vycházejí také špatně, loni to bylo za červenec a srpen 31.779 osob, letos 18.500, ale pokud srovnáme celou sezonu, budou čísla podobná," řekl ČTK ředitel městských služeb Miroslav Harciník. Koupaliště je v provozu od května do poloviny září, letos za celé období zatím přišlo 28.122 lidí. Loni se začátek sezony kvůli červnovým povodním posunul až na červenec. "Zachránily nás tropické dny v červnu, kdy byla návštěvnost vysoká," doplnil Harciník. Termální koupaliště ukončí provoz 15. září.
zdroj: ČTK